<
>
Download

Anleitung
Informatik

ZCU Plzen

MKZ, Pesicka, 2012

Dirk D. ©
2.70

0.03 Mb
sternsternsternstern_0.2stern_0.3
ID# 71160







Programovani aplikaci pro Android


Na zacatku bychom si měli zvolit vhodne prostredi, ve kterem chceme aplikace programovat. Lze vybrat mezi klasickymi Java Sofware jako jsou Eclipse, Netbeans, ale oficialne se doporucuje a nejvhodnejsi je pouzit prostredi Android Studio.


Naistalujeme si ho tedy se vsemi doporucenymi komponenty, které po nás studio automaticky vyzaduje a pustime se do první aplikace.


Android studio hned na zacatku nabidne několik sablon, ze kterých zacinat, ale my muzeme vybrat i docela prazdnou, abychom měli jaksi cisty stul a tim lepe porozumeli jednotlivym funkcionalitam.


Pro nase dobro po nas GUI bude chtit pojmenovat první package. Udelejme to a ulehci nam to starosti pozdeji, protože nic jako default package nelze pozdeji nahrat do google play.


K samotnemu usporadani v GUI bych řekl:

Máte tam graf. A prog. Cast pro grafickou cast a ještě programovaci jako takovou.

Pro každý screen, který budete vytvaret si vždy budete i vytvaret takzvanou aktivitu. Prechody mezi ruznymi aktivitami a jejich chovani najdete v diagramech, které jsou vsude dostupne. Ja jsem studium chovani jednotlivych udalosti odlozil, ze to prijde samo casem a byla to chyba.

Zivotni cyklus aktivit si nastudujte, usetri vam to spoustu práce. Musite vedet, co znamena onstart, oncreate, onpause, onrestart, ondestroy a kdy tyto udalosti vznikaji a jake mají další moznosti.


Nikdy nevite, jak se moc se vase aplikace bude prodavat a do jakych všech zemi se zanese a tak udelate dobře, pokud si budete definovat tzv. Strings samostatne. K tem budete pristupovat z programu pres promennou. Vytvorite pozdeji tolik xml souboru, kolik budete mit jazyku a jeden bude defaultni, nejspise AJ.



Android se programuje v Jave, to je zname téměř kazdemu. Pokud se ale pustite do programovani, brzy zjistite, ze v porovnanim s klasickymi Java programy zde pouzijete sve Java znalosti jen v oblasi syntaxe, deklarovani promennych, logiky cyklu a podminek. Asi tak 90 procent věci pro vas bude novych.

Android je totiž ve sve strukture velice specificky a bude vam nejspise nejaky cas trvat, nez si na to sami zvyknete.


Co bych ještě rad zminil jsou uvolneni, v andr zvane permitions. Je to velice uzitecna věc pro uzivatele. Vždy totiž vi, co aplikace smi a co ne. Pokud delate kalkulacku, asi je krajne podezrele, pokud v permitions uvidi uzivatel během instalace, ze zadate pripojeni k tel seznamu.

Pokud delate baterku, jen tezko budete potrebovat wifi nebo pristup do mailu nebo odesilani zprav, pristup do seznamu apod.

Tyto permittions se definuji v tzv. Manifestu, který je soucasti kazdeho androidiho projektu. A co se stane, pokud komponentu v programu vyuzivate, ale v manifestu ji uz nezminite? Android studio to při kompilaci rado zjisti, odhali a kompilaci nedokonci. Dole vam ale vybehne hlaska, ze komponentu chcete pouzivat a není v manifestu zminena a zda to chcete napravit.



Co se tyce debuggovani programu, muzete pouzivat emulatory, zjiste tak chovani aplikace i v jinych telefonech, ci tabletech, nez jake mate zrovna po ruce. Specialitou jsou dokonce i takove pripady, kdy potrebujete vedet, co se stane, když vam během pouzivani aplikace, někdo zavola, ci napise sms.

To lze simulovat tim, ze si spustite emulatory dva a z jednoho zavolate do toho druheho. Razem zjistite, co se stane.


Programovani Intro-Screenu: Pokud potrebujete mit na zacatku aplikace jakysi Intro – screen, aplikaci si tim ponekud zkomplikujete. Chovani androidu je totiž takove, ze sipkou zpet vas presune obvykle do predchozi aktivity a tak při ukonceni budete pres intro screen prochazet, coz nebude pusobit logicky.


Preji vam hodne zdaru při programovani. Android patri k tem slozitejsim systemum, takze se obrnte trpelivosti a nevzdavejte se.


| | | | |
Tausche dein Hausarbeiten