<
>
Download

Aufsatz
Tourismus

3.lf UK Prague

2013

Aleksandra P. ©
3.20

0.12 Mb
sternsternsternsternstern
ID# 32996







Odborná praxe 1.ročníku 3. lékařské fakulty

Palata - Domov pro zrakově postižené

Na Hřebenkách 737/5
Praha 5 Smíchov
, PSČ 150 00


    Domov Palata je příspěvkovou organizací zřízenou hlavním městem Praha a  poskytuje své služby seniorům se zrakovým postižením, kteří potřebují kromě rezidenčních služeb i další specializované služby.

Nachází se v prostředí tříhektarového parku anglického stylu v klidné části Smíchova na jižním svahu Strahova. Byl postaven v roce 1893, moderně zrekonstruován a dostavby nových pavilonů byly ukončeny v letech 2003 a 2008.


    Hlavní budova má tři nadzemní podlaží, je doplněná o bezbariérové přístupy a tři výtahy s hlasovými výstupy pro handicapované. Kapacita domova je 128 lůžek a většinou není plně obsazena. Během praxe probíhla rekonstrukce třetího patra a malování interiéru.


    Domov poskytuje ubytování v jedno až třílůžkových pokojích. Někteří klienti (říká se tak zde „pacientům“) by raději bydleli na pokoji sami, nemohou si to ale kvůli vyšší ceně dovolit (třílůžkový pokoj je o cca 2 tisíce korun za měsíc levnější než jednolůžkový). Dokonce jsem se setkala i s klienty, které jejich spolubydlící ruší.

    Klienti si mohou svůj pokoj vybavit drobnými osobními doplňky. Dle požadavků klientů a po vzájemné dohodě je možné mít na pokoji ledničku, televizi, rádio, křeslo apod. s tím, že klienti hradí spotřebovanou elektrickou energii pouze za ledničku a televizi.

    Nevhodným doplňkem je např. koberec, který by klientovi mohl vadit v pohybu (mohli by o něj, s ohledem na svúj handicap, např. zakopnout).


Domov poskytuje celodenní stravu v rozsahu 3 hlavních jídel včetně dvou dodatků odpovídajícím zásadám racionální výživy a potřebám dietního stravování. Jídelní lístek navrhuje nutriční asistent a schvaluje stravovací komise složená z klientů a zaměstnanců domova. Jídlo stojí klienty 160 Kč za den.


Klientům je poskytována  podle míry zvládání úkonů péče o vlastní osobu  pomoc při oblékání, svlékání, pomoc při přesunech na lůžku a vozíku, pomoc při vstávání z lůžka, uléhání, změnách poloh, dále zajišťuje pomoc a podporu při podávání jídla a pití.

Klienti podle svých schopností dodržují osobní hygienu. Jsou aktivně podporováni, aby přiměřeně svým schopnostem pečovali o svůj zevnějšek a čistotu svého prádla, šatů a obuvi.

Neumožňuje-li zdravotní stav klienta samostatné provádění osobní hygieny, zaměstnanci pomáhají při úkonech osobní hygieny, při základní péči o vlasy a nehty a při používání toalety apod.

Podle potřeby klienta probíhá koupání za asistence a pomoci zaměstnanců minimálně však 1x týdně. U klientů, kteří jsou odkázáni na zvýšenou péči, provádí běžnou denní hygienu a celkovou koupel zaměstnanci také na lůžku.


Terapeutické služby zajišťuje osmičlenný tým kvalifikovaných aktivizačních pracovníků s rozšířenou kvalifikací pro práci se zrakově postiženými klienty. Terapie jsou zajišťovány tak, aby se jich mohli zúčastňovat i klienti s vícečetným postižením (vozíčkáři, nedoslýchaví apod.).

Každý klient domova má určeného klíčového pracovníka, který se mu věnuje též individuálně. Pomáhá s nácvikem sebeobsluhy, samostatného pohybu a prostorové orientace, s nácvikem práce s kompenzačními pomůckami, zařizuje osobní přání a pomáhá při adaptaci po zahájení služby a nástupu do domova.

Mezi terapeutické služby patří např.  pracovní terapie (keramická dílna, vyšívání, pletení košíků, kroužek vaření .), čtení denního tisku a knih, muzikoterapie (hudba má pro lidi se zrakovým handicapem velký význam - pomocí jíž se navozují zážitky, jež klienta přelaďují do lepšího psychyckého stavu), rekondiční cvičení, trénování paměti, canisterapie (probíhá ve skupině či individuální při polohování, kde pomáhá k  uvolňování spastických svalů, především dolních končetin), adaptační skupina (pro nově příchozí klienty), arteterapie (možnost sebevyjádření, rehabilitace jemné motoriky), aromaterapie, reminiscenční terapie (vyvolávání dobrých vzpomínek), taneční terapie a další.

Nabídka kulturních a společenských programů je velmi široká. Palata spolupracuje s různými hudebními skupinami, uměleckými soubory, hudebními školami, zahraničními soubory známými hereckými osobnostmi.

Za dobu praxe jsem zažila několik hudebních vystoupení – několik vystoupění moderního podání lidových písní, které jsou starším lidem známé a mají je rádi a country hudby. Též ples a přednášky ke 120. výročí zaožení Palaty. Při příležitost těchto vystoupení je hostům nabízeno i občerstvení (chlebíčky, cukrářské výrobky).

Domov pomáhá klientům v překonávání komunikačních bariér (např. při výše zmiňovaných přednáškách, koncertech ) - je možné využívat sluchátka. Informace jsou poskytovány v černotisku, v Braillově slepeckém písmu a zvukové formě.

Domov poskytuje doprovody na program podle možností domova a individuálních přání klientů.


Zdravotní služby jsou zajišťovány v nezbytném rozsahu přímo v prostorách domova, ve speciálních případech je zajištěna spolupráce s odbornými pracovišti mimo domov. Dvakrát v týdnu ordinuje přímo v domově praktický lékař, v případě potřeby navštěvuje klienty na jejich pokojích.

V domově je zajištěna smluvně ordinace i odborných lékařů (oftalmolog, diabetolog, rehabilitační lékař, psychiatr, ortoped). Domov má vlastní zubní ordinaci, ve které je zajištěna služba stomatologa jedenkrát týdně.

Rozsah ošetřovatelské a rehabilitační péče indikuje praktický lékař a další odborní lékaři.

Ošetřovatelská péče (podávání léků, aplikace inzulínu včetně průběžné kontroly glykémie, odběry biologického materiálu k vyšetření, speciální oční a kožní ordinace, převazy a další) je zajišťována nepřetržitě všeobecnými sestrami s registrací, které mají další kvalifikaci k práci s klienty se zrakovým postižením.

Doprovod zajišťují zaměstnanci domova (většinou pracovnící v sociálních službách) nebo rodinní příslušníci, studenti vykonávající praxi nebo dobrovolníci.

Během praxe mě překvapilo, kolik klientů připoutaných na lůžko se v sociálním zařízením, jakou je Palata, nachází, protože práce jedné zdravotní sestry na oddělení a návštěva lékaře dvakrát týdně pro některé zdravotní problémy klientů nedostačuje. (tito klienti byli většinou přijati poté, co už nemohli déle zůstat v léčebnách pro dlouhodobě nemocné, přesto, že Palata není (podle svých stanov)  určenap ro klienty se zdravotním stavem vyžadujícím poskytování ústavní péče ve zdravotnickém zařízení)

Kazuistika

S panem J.V. jsem během své praxe strávila pravděpodobně nejvíce času individuálním programem, protože se moc nezapojoval do každodenních společenských akcích pro všechny obyvatele. Možná to bylo zapříčiněno i jeho věkem, který se od průměrného věku klientů (83 let) dalece vzdaluje. Panu V. je 43 let.

V Palatě je už přes rok, a nastěhoval se sem po smrti svého otce, který se o něho staral, resp. který mu pomáhal s jeho handicapem.

Pan V. trpí od narození cukrovkou což bylo i příčinou jeho oslepnutí v pětadvaceti letech.

Na Palatě bydlí v jednolůžkovém pokoji se samostatným sociálním zařízením, který má stroze ale funkčně zařízen – postel, noční stolek s telefonem, poličky s rádiem a reproduktory, skříň a stůl s počítačem, tiskárnou a scanerem. (tímto popisem jsem chtěla jen poukázat na to že zrakový handicap neovlivňuje nic na požadavcích jak společnosti, tak klienta samotného)

Chodili jsme spolu též na procházky do zahrady, která se rozléhá kolem domova, při kterých mi vyprávěl o svém dětství, handicapu i plánech do budoucna.

Pan V. a ostatní klienti, kteří už nemají žádné rodinné příslušníky, resp. Už se s nimi nestýkaji, si při pro potřeby typu nakoupení nového oblečení, vycházky mimo Palatu, musí domluvit individuální doprovod, protože by si sami v běžném denním (pražském) provozu neporadili.

V Palatě se mu ale líbí, a přesto že vlastní byt v pražské části Zličín, neplánuje se odtud zatím nikam stěhovat.

(též s ohledem na jeho absolutní slepotu, se kterou se nenarodil, a proto není schopen ani četby brailova písma)

Osobní náhled

Měla jsem možnost projít si denní provoz dvou oddělení - „A“ (které stejně jako „B“ a „C“ zahrnovalo „běžné“ klienty se zrakovým postižením), tak i „D“ ve kterém byli klienti (navíc) s různým stádiem demence.

Byla jsem zařazena mezi aktivizační pracovníky, kteří mě velmi vstřícně přijali a zapojili do své práce, jejíž náplň se ale mezi oběma odděleními diametrálně lišila.

Klienti „Áčka“, mezi něž patřil i pan J.V. jsou povětšinou samostatní lidé, alespoň co se např. osobní hygieny týče, a tak je i jejich vnímání, myšlení a  komunikace na výborné úrovni (alespoň těch lidí, pro které byl program sestavován – programu se nezúčastňovali klienti ležící).


Oddělení „D“ se lišilo nejen klienty, ale i poměrem počtu pracovnků ku klientům a hlavně terapeutickými přístupy. Pracovníci na tomto oddělení absolovovaly nesouvisle několikatýdenní kurzy zaměřené na novou metodu zaměřující se na starší lidi s rozvíjející se demencí.

Metoda pochází od rakouského psychologa a zakládá se na klientově minulosti, kterou tito začínají pomalu zapomínat, nebo je to naopak to jediné, na co ještě dokáží reagovat. Proto je i na Palatě každému z nově oříchozích klientů přiřazen jeden z aktivizačních pracovníků, který s ním (podle možností, i s pomocí rodiny) sepíše životopis a sestaví individuální cíle, kterých se snaží dosáhnout přístupem/programem na míru pro konkrétního klienta.

Společný každodenní program všech tamních klientů je laděn podobně jako program klientů na ostatních odděleních, jen se např. předčítají díla z výše jmenovaných let, či se při muzikoterapii zpívají spíše starší lidové písně, často i s ohledem na zeměpisný původ jednotlivých klientů.

Dále jsou pak rutinní taneční terapie a  individuální canisterapie.

Klienti neležící a schopní přizpůsobit se prostředí, resp. ho vnímat a nerušit ostatní se též zúčastňují společných akcí celého domova, např. každotýdenních „kaváren“, přednášek, tanečních a hudebních představení atd.


Hodnocení poskytovanách služeb, sebereflexe

Praxe byla v nabídce dohodnutých zařízení od 3. lékařské fakulty a i proto jsme měli předem od paní Švecové, tamní manažerky kvality, naplánovaný program. Tím jsme dostali možnost nepozorovaně vklouznout do čirých vod fungování Domova.

Též mě překvapil systém „pípání“ si (speciální čtečkou) po každém provedeném úkonu pracovníků.


Přes všechny nešvary lidského faktoru zůstane pro mne Domov Palata  sociálním zařízením s dlouhou historií, zaměřeným na konkrétní klienty, kterým v rámci svých možností nabízí perfektní péči, aktivity, kulturní a společenské zážitky a hlavně důstojnou možnost dožití v přátelském a otevřeném prostředí.


Pokládám podobně zaměřenou praxi pro první ročník naší fakulty za zcela adekvátní a přínosnou v oblasti informování studentů o dostupných zařízeních postambulantní péče.


| | | | |
Tausche dein Hausarbeiten