<
>

Sociálne zručnosti detí so sluchovým postihnutím v bežnej materskej škole

Ľubica Kvočanová, Efeta otvor sa, 2012, č. 2, roč. XXII, ISSN 1335-1397


Sociálne zručnosti sú podľa niekoľkých štúdií Kvočanovej (2002, 2004, 2007) považované za dôležitý faktor determinujúci úspešnosť sociálnej integrácie sluchovo postihnutých medzi počujúcou populáciou rovesníkov. Komunikačný handicap, ktorý priamo súvisí so sluchovým postihnutím vplýva na primeranú soc. začlenenosť dieťaťa pri hrových aj iných kooperatívnych činnostiach a brzdí rozvoj soc. zručnosti jedinca. Dieťa sa nezúčastňuje na vzájomných aktivitách s počujúcimi a menej komunikuje. Sluchové a komunikačné problémy spôsobujú, že sa dostáva menej často do pozitívnych soc. interakcií. Ak je v skupine ďalšie dieťa s postihnutím orientuje sa naň, alebo si vytvára bližší vzťah s dospelým (s učiteľkou, vychovávateľkou, špeciálnym pedagógom). Ich soc. zrelosť je na nižšej úrovni, čo významne vplýva na menej úspešné pôsobenie v soc. skupine intaktných rovesníkov, do ktorých po vstupe do integrácie patria. Podľa niektorých štúdií (Buford, Stegelin, 2003 ; Maslow, 2006 a i.) frekvencia a kvalita interakcií detí so sluch. postihnutím s počujúcimi rovesníkmi vzrastá po 2. roku od začatia ich integrácie.

Praktické skúsenosti učiteliek s integráciou detí so sluchovým postihnutím v bežnej MŠ

Učiteľky, kt. dlhodobo pracujú s predškolákmi so sluch. s postihnutím, hovoria o nedostatočnej úroveň ich soc. zručností. Uvediem niekoľko príkladov hodnotenia týchto detí na základe skúseností učiteliek, ktoré ich popísali ako deti s:

- nedostatočnou úrovňou osobnej iniciatívy v soc. situáciách

- pasívnym kontaktom s rovesníkmi počas hry

- neschopnosťou iniciovať, a najmä udržať komunikáciu

- slabšou soc. skúsenosťou

- zvýšenou tendenciou k agresívnemu spôsobu riešenia problémov

Intervenčný program rozvoja soc. zručností

Pokračovaním niekoľkoročného výskumu autorky štúdie bolo vypracovanie intervenčného programu na zlepšenie sociálnych a osobných kompetencií a na rozvíjanie soc. zručností u detí s postihnutím v bežných MŠ. Tento intervenčný program mal slúžiť k zmapovaniu úrovne soc. zručností a kompetencií prelingválne nepočujúcich detí predškolského veku a identifikovať pretrvávajúce problémy spôsobujúce ťažkosti v akceptácii integrovaného dieťaťa do vrstovníckej skupiny intaktných detí. Konečným cieľom programu bolo zlepšenie úrovne soc. spôsobilostí detí so sluch. postihnutím a vzájomných vzťahov medzi ním a intaktnými deťmi.

Realizácia intervenčného programu

Program bol realizovaný v Nitre v 2 triedach MŠ bežného typu s individuálne integrovaným dieťaťom, ktoré malo prelingválne sluchové postihnutie na strednej, až stredne ťažkej úrovni. Deti nemali aplikovaný kochleárny implantát, ale používali obojstranne načúvací aparát. Deti boli vo veku 6-7 rokov. V prvej triede bolo 18 a v druhej 19 detí. Samotný program bol rozdelený do piatich dvojhodinových stretnutí. Každý deň bol venovaný určitej téme s rôznymi hrovými aktivitami.

1. Deň : Zoznámenie sa kto je kto a kto je to „sluchovo postihnutý“ ?

Deti sa po úvodných zoznamovacích a uvoľňovacích aktivitách zoznamovali s tým, čo je to sluchové postihnutie, aké je to byť nepočujúcim, prečo sa takéto dieťa ťažšie dorozumieva, prečo menej zrozumiteľne hovorí a pod.

Ukážka aktivít

-SLUCHOVÉ POSTIHNUTIE

Deti boli rozdelené do skupín, jedno dieťa si dalo do uší zátky a rozprávali sa. Deti sa vystriedali a potom sa rozprávali o tom, aké mali pocity v úlohe nepočujúceho, (napr. „Aké je to, keď vám kamarát nerozumie? Vedeli by ste sa s ním dorozumieť, pomôcť mu a ako?“)


2. Deň : Kooperácia v skupine

Cieľom bolo aby sa deti učili spolupracovať medzi sebou, aj so sluchovo postihnutým kamarátom.

Ukážka aktivít

-ZBERAČI

Na dvore MŠ boli rozhodené ceruzky, deti sa chytili do trojíc - teda mali voľné len krajné ruky. Mali spolupracovať a v určenom časovom limite pozbierať čo najviac ceruziek.


3. Deň : Silné stránky detí so sluchovým postihnutím

Cieľom bolo priblížiť zdravým deťom, že aj dieťa postihnuté stratou sluchu má svoje silné stránky, a dokáže to isté, čo deti bez postihnutia.

Ukážka aktivít

-ROZPOZNÁVANIE POCITOV A EMÓCIÍ A ICH ZNÁZORNENIE MIMIKOU A PANTOMIMOU

Deti dostali papieriky, na ktorých boli nakreslení dospelí, alebo deti, ktorí prežívajú nejakú emóciu. Rozprávali sa o jednotlivých emóciách na obrázkoch,  následne si dieťa vybralo obrázok a mimikou tváre a gestami vyjadrilo príslušnú emóciu - ostatné deti mali hádať.


4. Deň : Hľadanie podobnosti a rozdielov – každý je v niečom dobrý

Vysvetlili deťom, prečo nie sme všetci rovnakí, každý má dobré a horšie vlastnosti - pomenovali ich, deti hľadali čo majú spoločné a kto je úplne rozdielni.

Ukážka aktivít

-NA REPORTÉROV

Cieľom aktivity bolo lepšie spoznať toho druhého a porozprávať o tom druhým. Deti sa rozprávali v dvojiciach, a potom s celou skupinou v kruhu. Mohli použiť napodobeninu mikrofónu. Dostali inštrukciu, že budú v úlohe reportéra a budú robiť rozhovor s kamarátom a pýtať sa ho, aby sa o ňom čo najviac dozvedeli (napr. či má súrodenca - brata/sestru, či má domáce zvieratko a pod.). Na pokyn rozhovor skončili a mali zrekapitulovať, čo sa ako reportéri dozvedeli. Následne si úlohy vymenili. Na záver mohli dobrovoľne povedať zaujímavosti, ktoré ich zaujali, napr. niečo čo o niekom vôbec nevedeli atď.


5. Deň : Ako pomáhať a byť užitočný iným (aj ľuďom so sluchovým postihnutím)

Cieľom bolo názorne priblížiť intaktným deťom možnosti a spôsoby, ako môžu pomáhať ľuďom s postihnutím, predstavovali si aké by to bolo byť sluchovo postihnutým. Deti so sl. postihnutím sa zapojili do diskusie, tým, že im bolo vysvetlené, že aj oni môžu byť tými, ktorí pomáhajú a nielen tými, ktorí očakávajú pomoc.

Ukážka aktivít

-VÝZNAMNÝ DETSKÝ ČIN

Prečítali deťom príbeh na túto tému, a spoločne sa rozprávali o tom, že každý človek, aj dieťa, môže pomáhať druhým, ktorí to potrebujú. Pýtali sa detí, čo by spravili, keby mali niekomu pomôcť a či sa im už niečo také prihodilo.


Záver

Deti majú práve v tomto veku intenzívnu potrebu participovať na soc. aktivitách vo svojom prostredí, majú už vyvinutú schopnosť prijať soc. rolu, začleniť sa a vytvárať vzťahy s inými deťmi. Konkrétne pre dieťa so stratou sluchu predstavuje kontakt s počujúcim dieťaťom počas hry model správania sa v rôznych soc. situáciách a slúži mu zároveň aj ako jazykový vzor, pretože poskytuje praktickú skúsenosť s bežnou komunikáciou. Využili preto práve tento špecifický druh intervencie, kt. môže zlepšiť kvalitu integrácie postihnutého dieťaťa medzi jeho zdravých rovesníkov.


| | | | |
Tausche dein Hausarbeiten