<
>
Download
Genre/category

Homework
Medical Science

University, School

Kyiv National Linguistic University

Grade, Teacher, Year

Mark A

Author / Copyright
Mark L. ©
Metadata
Price 7.40
Format: pdf
Size: 0.10 Mb
Without copy protection
Rating
sternsternsternsternstern_0.2
ID# 73179







Українська кухня і раціональне харчування

Вступ


Важлива роль у забезпеченні високого рівня здоровя, збільшення тривалості життя, збереження придатності людинидо розумової або фізичної праці належить харчуванню. Воно має бути раціональним (розумним). Для кожної людини воно специфічне. При цьому варто враховувати індивідуальні особливості обміну речовин, стать, вік, характер праці. Звички ігнорувати рекомендації фахівців під час складання денного раціону можуть спровокувати розвиток важких захворювань. Щоб уникнути помилок, треба знати, як правильно обирати страви для повноцінного харчування.

З кожним роком здорове харчування людини набуває все більшої актуальності. «Ми є те, що ми їмо», – так сказав Гіппократ, який прожив 104 роки [2, ст.3].Їжа – це джерело сили й енергії організму. Забезпечити нормальну життєдіяльність організму можна лише за допомогою правильного (раціонального) харчування Це означає, що в повсякденному раціоні мають бути розумно поєднані основні компоненти: білки, жири, вуглеводи, мінерали та вітаміни. А що ми знаємо про них?

Білки – це будівельний матеріал організму. Наші мязи, шкіра, волосся, нігті складаються, головним чином, із них. В білках є 8 незамінних амінокислот– вони не виробляються в організмі, тому він повинен отримувати їх з продуктів. Найбільш цінними є ті білки, які краще засвоюються. Такі містяться в мясі:білки яловичини і курятини засвоюються на 80-96%. Дорослій людині необхідно не менш 100г білка в день. Велика кількість білка міститься в курячому мясі (21 грам в 100 г) і яловичині (16-20 г). В житньому і пшеничному хлібі – до 10 г білків, а ось в молоці їх досить мало – до 5 г. Під час кожного прийому страви бажано поєднувати білки тваринного походження з рослинними.

Жири слугують джерелом енергії, допомагають організму засвоювати деякі вітаміни. Людині, зайнятій розумовою працею, достатньо 80-100 грамів жирів на добу. Причому норма тваринних жирів – 60-70% від загальної кількості. Любителі свинини отримують з 100 г продукту понад 40 грамів жиру, а ті, кому більше подобається яловичина і м'ясо курей, – від 10 до 19 грамів. Якщо в харчуванні переважає жирне свиняче м'ясо, існує небезпека розвитку атеросклерозу, жовчнокам’яної хвороби, можуть порушуватися функції печінки.

Вуглеводи є найбільш важливим джерелом енергії. Вони потрібні для роботи мозку, сприяють очищенню організму. Людині необхідно вживати до 600 граміввуглеводів на добу. Найбільш популярні джерела вуглеводів – хліб і молоко.

Якщо в щоденному меню підтримується нормальне співвідношення білків, жирів і вуглеводів (1:1:4), то всі системи організму будуть працювати точно і злагоджено, як годинник [3, ст.20].

До складу людського організму входять різні мінеральні речовини, що виконують важливі функції. Найбільш вивченими є значення для організму кальцію, магнію, фосфору (становлять основу кісткової системи, важливі для діяльності серця й скелетної мускулатури, нервової системи); заліза (входить до складу крові та розносить кисень по всьому організму); натрію та калію (регулюють обмін речовин в організмі). Загальна потреба організму в мінеральних речовинах не є великою й задовольняється повністю, якщо харчування складається з різноманітних продуктів тваринного й рослинно.....[read full text]

Download Українська кухня і раціональне харчування
• Click on download for the complete and text
• This is a sharing plattform for papers
Upload your paper and receive this one for free
• Or you can buy simply this text
This paragraph is not visible in the preview.
Please downloadthe paper.

Що ж з’їсти на сніданок? Для профілактики атеросклерозу судин необхідно вранці відразу після пробудження з’їсти шматочок сала (розміром з сірникову коробку) з хлібом з цілісного зерна і цибулею, чи часником (за бажання). Можна подрібнити сало з прянощами, листовою зеленню (цибулі, часнику, кропу, селери і тому подібне), зберігати в холодильнику і приймати пряне зелене сало з хлібом. Такий сніданок влаштує всіх – не вимагає витрат дефіцитного вранці часу (тим паче, що все може бути приготоване ще з вечора), достатньо поживний і вітамінізований, усуває застій жовчі і виводить з нею багато обмінних шлаків, у тому числі і холестерин. Тобто перешкоджає передчасному старінню організму на рівні судин.

Якщо хочеться підтримувати обмін речовин ще й на рівні клітини – вранці натщесерце потрібно випити стакан холодної води з 1 ч.л. яблучного оцту і 1 ст.л. меду. Цей енергетичний коктейль омолоджує обмін речовин в клітині, не дає їй старіти. Але головне – день почався з жвавого старту, на безвідходних вуглеводах. Робота без сніданку – це робота в кредит. А ми стільки своєму організму, як правило, винні й без того.

Хочете більшого – спочатку вода з медом, а через 10-15 хвилин – хліб з салом. Це активує обмінні процеси людини і зменшить ризик щодо атеросклерозу судин[8].


Сніданок з`їж сам


В тому сенсі, що вранці можна їсти будь-яку їжу. Але краще «завантажити шлунок» такою, що найтяжче перетравлюється. Тобто білкову. В українській кухні вона представлена смаженою, різноманітними кручениками, січениками, завиванцями, запіканками, бужениною, домашніми ковбасками.

Очі розбігаються, не говорячи вже про слинки, що течуть, при одному тільки перерахуванні. Частіше в рецептах використовується свинина, але не обходить українська кухня ні яловичину, ні баранину, ні пташине м`ясо, ні рибу.

Щоб м’ясні продукти принесла більше користі, їх вже в процесі приготування комбінують і термічно обробляють з різноманітними овочами або навіть фруктами. Гусак або качка з яблуками, чорносливом – відомі ласощі. І безпечні. У плані того ж атеросклерозу або панкреатиту [7, ст. 9].


Ідеальний білок – вареники з м`ясом або сиром


Ви ще пам’ятаєте про роздільне харчування, про несумісність білкових і вуглеводних, м’ясних і борошняних продуктів? Якщо у Вас відсутній атрофічний гастрит, то можете про це поки що забути. Існував всього один офіційно визнаний інститут роздільного харчування, але і той ще в минулому столітті розвалився. Мабуть розбився об систему травлення, яка все-таки покликана переварювати змішану їжу. А комбінація борошняної і мясної їжі дає ідеальний для засвоєння людиною білок. По-іншому – ідеальний білковий комбікорм для людини. Потрібно лише забезпечити його повноцінне засвоєння.

Ваш власний індикатор– не їжа з апетитом, а травлення без диспептичних проблем (здуття живота, бурчання). Щоб їм запобігти – вареники з мясним фаршем необхідно вживати до 14 годин або не менше ніж за 6-7 годин до сну. Це абсолютно необхідно, щоб білкова їжа мала можливість повноцінно перетравитися, а продукти білкового обміну або«шлаки» повністю вивелися з організму через нирки. В цей же час краще вживати і вареники з бобами, якщо хочеться спробувати замінити ними мясо. Обовязковий компонент в `ясному фарші – цибуля, часник або висівки. Вони звяжуть токсичні продукти розщеплювання білків і збережуть від них не тільки нирки, але і суглоби, щитовидну залозу.....

This paragraph is not visible in the preview.
Please downloadthe paper.

Не можна уявити борщ і без білкових продуктів, що забезпечують амінокислотами ці самі обмінні процеси. А будуть білкові продукти тваринного (мясо, птиця) або рослинного походження (боби) – справа смаку.

Жир завжди присутній в борщі в процесі приготування, або потрапляє туди з тим же салом або у вигляді традиційної в українській кухні сметани. Зелень не тільки різноманітить колірну гамму, але і значно вітамінізує страву.

Борщ можна любити або не любити готувати. А ось від самого борщу, одного разу його спробувавши, навряд чи хтось відмовиться. Не менш популярні капустняки, різноманітні юшки і кулеші. Останні більше підходять перед важкою роботою, спортивними змаганнями забезпечуючи людину енергією, але потрібно їсти їх за 1,5-2 години.


Галушки – прекрасна їжа перед фітнесом


Сьогодні вважається даремним вживання галушок. Вони швидко перетравлюються, дають багато енергії, навантажуючи підшлункову залозу і містять мало вітамінів. Здавалося б, погано. Але це майже ідеальна їжа для спортсменів перед тренуванням або заняттями у фітнес-клубі. Тільки готувати їх потрібно, як раніше – або використовувати борошно з цілісного зерна, або додавати до звичайного борошна зародки пшениці і висівки. Тоді вони будуть не тільки повноціннішим харчуванням, але і активним, природним очищувачем організму. Галушки з фруктами – чим не вітамінна бомба перед тренуванням? Можна зїсти порцію за 1 годину перед інтенсивною фізичною працею. Якщо не забудете добре пережовувати – ніщо не порушить травлення. Якщо від гіпоглікемії не впадете в спортзалі, то, з часом, зявиться дистрофія внутрішніх органів. А апетит, що накопичився під час тренування, поверне все, навіть більше. Але у вигляді жирів.Стан гіпоглікемії супроводжується такою стадією посилення апетиту, яку характеризують як "вовчий голод". У такому стані можна з упевненістю брати призові місця на змаганнях по обжерливості, що із здоровям і розумним контролем ваги також не вяжеться[8].


Перебийте апети.....

This paragraph is not visible in the preview.
Please downloadthe paper.

Якщо ляжете спати до закінчення травлення (частіше це буває після пізнього гуляння з рибою, а особливо – з мясом) – їжа не встигне перетравитися і травлення зупиниться. Погані бактерії в кишечнику за такий смачний подарунок тільки спасибі Вам скажуть. Мясо в кишечнику почне гнити, а Ви всю ніч шукатимете пятий кут в ліжку під акомпанемент кольорових або чорно-білих кошмарів Але краще не приймати важку їжу на ніч[2, ст.125].



Підсолоджувачі життя


Хати в Україні завжди утопали в садах. Їх численні плодивикористовували не тільки по сезону. Також господарки прагнули їх висушити, законсервувати з цукром. Якби тоді були холодильники – дбайливі українці всі фрукти заморожували б. На сьогодні це найпрогресивніший спосіб в домашніх умовах зберегти цінність фруктів і вітамінів в них на тривалий період.

Щоб забезпечити максимально можливу вітамінну підтримку впродовж всього року, необхідно використовувати різні види заготовок.

По сезону необхідно вживати фрукти та овочі в свіжому вигляді і в різноманітних стравах.

З кінця осені краще використовувати перетерті з цукром плоди – чим довше вони зберігаються, тим менше в них залишиться вітамінів.

Після закінчення цього виду консервації стануть у нагоді варення, повидло, джеми – в них практично всі вітаміни руйнувалися при тривалій термічній обробці, а при зберіг.....

This paragraph is not visible in the preview.
Please downloadthe paper.





Висновок


Правильне, раціональне, здорове харчування – невідємна складова частина здорового способу життя. Запорука правильного фізичного розвитку дітей, забезпечення високої працездатності чоловіків і жінок середнього віку, збереження достатньої працездатності при природному вяненні організму.

Біохімічне перетворення білків, жирів та вуглеводів в енергію відбувається в здорової людини непомітно, а для того, хто встиг підірвати свою систему травлення, цей процес інколи стає не зовсім приємним. Що ж робити? Перш за все, ознайомитися з принципами раціонального харчування. Їх виробили ще лікарі античності – Авіцена і Гіппократ.

Отож, перший принцип – не переїдати. Енергетична цінність страви повинна відповідати енергетичним затратам організму. Вчені провели дослідження, які показали, що людині для задоволення потреби організму в харчових речовинах достатньо було б зїдати біля 300 кг харчів на рік, а споживає вона понад тонну, тобто в 3-4 рази більше, аніж треба. Хіба це раціонально?

Другий принцип – в раціоні повинні бути всі необхідні організму речовини. Щоденно треба отримувати з харчами біля 60 різних інгредієнтів. Не можна забувати про вітаміни і мікроелементи, без яких порушується синтез життєвоважливих речовин. Наприклад, відмовляючись від мяса, людина позбавляє себе білків. Адже без н.....

This paragraph is not visible in the preview.
Please downloadthe paper.





Література


1. Горохова В. А. Лікувально-збалансоване харчування – шлях до здоров'я і довголіття / В. А. Горохова, С.М. Горохова. – М.: Здоров'я, 2006. – 350 с

2. Українські страви. К.:Державне видавництво технічної літератури УРСР. 1961. 454 с.

3. Значення раціонального харчування для підтримки здоров’я молоді / О.В. Кузьмінська, М.С. Червона – К.: Державний інститут проблем сім’ї та молоді, Український ін-т соціальних досліджень, 2004. – Кн. 4. – 128 с.

4. Москаленко В.Ф. Принципи побудови оптимальної системи охорони здоров’я:український контекст.–К.:Книга плюс, 2008.–320 с.

5. В. І. Наулко Культура і побут населення України; К., 1993 “Либідь”

6. Смоляр В.І. Основні тенденції в харчуванні населення України //Проблеми харчування. –2007. – №4. – С. 3.

7. Українські страви. К.:Державне видавництво технічної літе.....

This paragraph is not visible in the preview.
Please downloadthe paper.

Swap your papers