word image
Lesson preparation

Renesans­a i Humaniza­m: Kompletn­i Vodi? za Nastavni­ke

2.043 Words / ~7 pages sternsternsternsternstern Author Bettina V. in Dec. 2014
<
>
Upload File
Genre/category

Lesson preparation
Literature

University, School

Filoloski fakultet Beograd

Grade, Teacher, Year

2014/15

Author / Copyright
Bettina V. ©
Metadata
Format: pdf
Size: 0.11 Mb
Without copy protection
Rating
sternsternsternsternstern
ID# 43790







Overview: Die 'Unter­richts­vor­be­rei­tung' ermög­licht Lehr­kräften eine fundierte Einfüh­rung in die Epoche der Renais­sance und des Huma­nis­mus. Sie bietet einen detail­lierten Über­blick über kultu­relle, gesell­schaft­liche und lite­ra­ri­sche Verän­de­rungen dieser Zeit. Die Mate­ria­lien unter­stützen Lehrer dabei, komplexe histo­ri­sche Inhalte verständ­lich zu vermit­teln. Zudem erleich­tert die struk­tu­rierte Aufbe­rei­tung des Stoffes eine effi­zi­ente Unter­richts­pla­nung.

Humanizam i renesansa

Prelazak iz srednjeg veka u novi vek. Renesansa je duhovna i književna klima i tok u evropskoj kulturi u 14-16.v. Humanizam je kulturni pokret u krilu renesanse, usredsređen na čoveka, utemeljen na antičkim uzorima.

Kolevka renesanse je Italija 14.v. Nastaju značajne promene u društvu, materijalnoj proizvodnji, nauci i kulturi. Razvijaju se gradovi kao središta industrije, trgovine i bankarstva; razvijaju se kao kneževine; jača građanski sloj, javljaju se novi staleži: trgovci, industrijalci, zanatlije, bankari. Buržoazija je obuzeta stvaranjem kapitala. Ističu se bogate porodice (Mediči, Sforca).

Naznake ovog perioda javljaju se i u Srbiji za vreme despota Stefana Lazarevića, ali su ubrzo ugušene padom Srbije pod Tursku vlast.

Idealan čovek za humaniste je okrenut životu, njegovim lepotama, zadovoljstvu tela i duha; svestran po obrazovanju, znanjima i umenjima.

Renesansa donosi opšti procvat nauke, filozofije i umetnosti. Obnova antičke kulture. Kultura se oslobađa verske svesti i poprima svetovni karakter. Narodni jezik postaje jezik knjige i škole. Da Vinči, Ticijan, Rafaelo, Donatelo, Mikelanđelo. U književnosti se neguju književnoistorijska misao, ep, satira, lirika, biografija, književno pismo. Stvoreni su sonet i novela.

Đorđo Vazari u 16.v. prvi put upotrebljava termin renesansa

Rana renesansa – 14.v. Bokačo, Petrarka

Visoka renesansa – 15.v. Erazmo Roterdamski, Da Vinči, Rafaelo

Kasna renesansa – 16.v. Šekspir, Servantes


Dante Aligijeri (1265-1321)

U Firenci, na strani „belih” (za nezavisnost Firence), proteran kada su “crni” (za zavisnost od pape) došli na vlast; u izgnanstvu nastala Božanstvena komedija. Voleo je Beatriče od svoje devete godine → prva faza njegovog stvaranja jeste pevanje o Beatriče (platonska ljubav). Ona umire 1290. U drugoj fazi stvaranja Dante se više okreće filozofiji, piše 14 kancona zasnovanih na alegoriji.

Jedan od vođa pokreta „Slatki novi stil“ (Dolce Stil Nuovo)

  • Značenje dela je višestruko


    Petrarka (1304-1374)

    Italijanski pesnik, pisao na narodnom i na latinskom jeziku. Završio pravo, postao kanonik (trebalo je da se zakune na celibat, ali je ipak imao dvoje dece); bio izaslanik pape, bavio se i diplomatijom; bio kulturno-politički posrednik između Venecije i Milana. 1341. krunisan lovorovim vencom (simbol pobede, primirja, mira).

    Zalaže se za podražavanje antičkih uzora u obliku, jeziku i stilu; ali ne treba podražavati stil samo jednog pisca, već kvalitete više pisaca. Protivnik sholastike i aristotelizma; veliku pažnju poklanja filozofiji morala i ispitivanju unutrašnjih čovekovih sadržaja (a najmanju naučnim istraživanjima). Uzori su mu Ciceron, Seneka, Augustin. Hrišćanski humanizam.

    Svoja dela na latinskom opisuje kao uzvišena, a na narodnom jeziku kao nebitna. Želi jezik da dovede do savršenstva, zato stalno iznova iščitava napisano.

    Pisao je sonete i ljubavnu poeziju posvećenu Lauri (nedostižna žena; umire 1348)

    Originalnost je stvaralačko oponašanje“

    Moja tajna, Kanconijer, Pisma, poema Afrika (o drugom Punskom ratu)...



    Đovani Bokačo (1313-1375)

    Pisac na razmeđi srednjeg veka i renesanse, tj. „jeseni srednjeg veka“. Idol mu je Dante.

    Rođen je u Čertlandu u vreme uspona italijanskih gradova, procvata trgovine i bankarstva. U vreme crne kuge, 1348, boravi u Firenci, gde učestvuje u kulturnom životu dvora, druži se sa učenim ljudima. Stvorio je mit o Fiameti → u nju je transponovana njegova ljubav doživljena u mladosti. Prvo delo posvećeno njoj je roman Filokolo iz 1336. On u svojim delima uzvisuje spontani prirodni nagon, sposobnost življenja, bistrinu ljudskog razuma, iskrenost, odmerenost i kulturu. Elegija gospe Fiamete, Spev o fezolanskim nimfama, Dekameron, Rasprava u pohvalu Dantea.

    Odbrana poezije od klera

    Poezija i religija nisu suprotstavljene

    Biblija jeste poezija i podučava kroz alegoriju“

    (Alegorija je i kad Saturn guta svoju decu = vreme uništava sve što stvori)

    1498. prevod Aristotelove poetike; objavljena i tumačena više puta


    Frančesko Robortelo (1516-1567)

    Objavio kritičko izdanje grčkog originala uz sopstveni prevod na latinski i komentare u Firenci 1548, pod naslovom In librum aristotelis de arte poetica explicationes

    Pesnik može da govori o istinitom događaju ali i da izmisli zbivanja u granicama nužnosti i verovatnosti“

    Teza o mimezisu i imitaciji


    Đulije Ćezare Skaliđero

    7 knjiga poetike 1561.

    Pesnik = alter deus

    Pesnici ne treba da oponašaju prirodu nego drugu prirodu, tj. idealnog pesnika, pre svega Vergilija

    Poezija nudi lepšu sliku onoga što već postoji, ali i sliku onoga što ne postoji (to je najviši cilj poezije)

    Pesnik je zakonodavac sveta, a ne učenik prirode“

    Što gore to bolje – tj. tragičnije


    Đirolamo Frakastoro (1478-1553)

    Bio je lekar i pesnik. Prvi put upotrebio naziv sifilis kao ime svoje latinske pesme u kojoj opisuje pustošenja ove bolesti u Italiji.

    Navagerus sive de poetica dialogus

    Pesnik prikazuje „jednostavnu ideju zapodenutu lepotom“

    Uzrok pesnikovog zanosa je sklad koji on stvara

    Poezija nema vaspitnu ulogu

    Ono što pesnik kaže postoji negde, dakle ne služi se neistinom


    Lodoviko Kastelvetro (1505-1571)

    Bitan za razvoj neoklasicizma, posebno u drami.

    1570. izložena i prevedena Aristotelova poetika

    3 dramska jedinstva: mesto, vreme i radnja

    Odstupanje od Aristotelovog dela jer brani 3 dramska jedinstva, a Aristotel je insistirao samo na jedinstvu radnje

    Komplikovano tumačenje katarze → indirektno zadovoljstvo: saosećamo sa junakom, zbog čega smatramo da smo dobri i to nam pričinjava zadovoljstvo

    Poezija služi isključivo uživanju

    Poezija je širi pojam nego istorija


    KLASICIZAM

    Nastao u Francuskoj sredinom 17. veka. Vreme snažnog kulturnog uspona, razvitka književnosti i estetske misli, razvoja prirodnih nauka. Rišelje → osnovana Akademija 1634. gde stvaraju brojni pisci u oblasti proze, poezije, drame i poetike, osnivaju se književni krugovi. Naziv klasicizam označava sve što je blisko antičkoj kulturi; antički pisci su glavni uzor. U evropskim književnostima klasicizam se održao do 18.v.

    Razvijena je poetička misao. Poetiku klasicizma zasnovao je italijanski filozof Skaligeri, razradio je francuski pesnik Nikola Boalo, a dalje su je razvijali Pop, Gete i Šiler u 18.v. Pop: Manifest engleskog klasicizma pod naslovom Ogled o kritici.

    Suprotstavljanje razuzdanosti osećanja renesansne epohe i narušavanja sklada i mere u baroku → insistira na skladu, redu i sistematičnosti. Ugledanje na prirodu i čoveka kao njeno središte. Iz prirode se uzima samo ono što je plemenito, moralno i lepo → jedinstvo razuma, lepote i morala kao osnovni princip klasicizma. Traganje za univerzalnim i tipičnim, nastojanje da se prouči ljudska psihologija. Umesto mašte i osećanja dolazi razum, najcenjenija je misao. Težnja za istinom → razvijen kult istine: istina je u prirodi, samo je treba spoznati. Kult znanja, discipline i reda. Nema stvaranja bez nadahnuća i prirodnog talenta, bez stvaralačkog poleta i zanosa, a glavni oslonac u stvaranju je razum. Kult pravila i poštovanje stvaralačkih normi i zakona: pravila o strukturi pesme ili drame i književnih vrsta. Jedinstvo radnje, mesta i vremena; jedinstvo tona; nije dozvoljeno mešanje rodova; savršenstvo forme; istinitost i verovatnost; sklad dela i celine, sadržine i forme; poštovanje publike; negovan ukus i osećanje za stil. Delo mora da zabavi ali i da vaspitava i pouči, a iznad svega mora da bude lepo.

    Visokom stilu pripadaju epopeja i tragedija, junaci su kraljevi i heroji; radnja je značajna i uzvišena u istorijskom, nacionalnom i moralnom smislu, jezik je probran, a izraz otmen i doteran.

    Srednjem stilu pripadaju elegija, satira i didaktički spisi.

    Niskom stilu pripada komedija → bliska je stvarnosti, teme su iz svakodnevnog života, junaci su obični ljudi, jezik je svakodnevni, a stil jednostavan.

    J.V. Gete, Vasko Popa, Žan de Lafonten, Molijer.

    Filozofi novog doba

    Razvoj građanske klase – prati procvat nove filozofije

    Ideja razuma

    Dekart – Cogito ergo sum

    Razum je iznad svega; dualizam tela i duha


    Žan Šaplen (1593-1674)

    Doba Luja XIV i centralizacije francuske politike i umetnosti. Osnivač francuske Akademije.

    Pesma o Jovanki Orleanki „La Pucelle“ (1656)

    Klasicistika književna teorija

    Književnost je skup jasno određenih pravila → forma

    Sadržina književnosti je priroda, a priroda je pre svega čovek

    Pesnik treba da napiše ep

    Antički pesnici su već usavršili dorme, a sada se prave samo njihove varijacije

    Načelo primerenosti → nalaže razum

    Radnja mora da ima jasan moralni učinak

    Poštovanje moralne pravde

    Jedinstvo i čistota žanrova, dakle nema mešanja žanrova


    Nikola Boalo (1636-1711)

    Francuski pesnik i teoretičar.

    Potpuna razrada teorije klasicizma je dao u knjizi „Pesničko umeće“ (1674) Forma stiha → lako pamćenje. 4 pevanja, 1100 stihova. Počinje isticanjem nužnosti nadahnuća i talenta; 1, 2 pevanje → manji rodovi; 3, 4 pevanje → tragedija, ep, komedija


    Pokušava da otkrije estetički smisao načela i pravila klasicizma i da ga odredi u odnosu na druge i drugačije struje te epohe. Odbacuje barok i precioznost, a zadržava rafiniranost duha, osećaja i izraza. Uzori su mu Aristotel i horacije. Bio je član francuske Akademije.

    Od Aristotela preuzima opis tragedije, zalaže se za tri jedinstva

    Pesnik mora paziti na naciju iz koje je lik/narod; geopoiltičke odlike

    Ep: Homer, Vergilije; širina radnje je veća nego kod tragedije

    Komedija: prikaz ljudske naravi, navodi na smeh

    Normativne poetike klasicizma


    Pjer Kornej (1606-1684)

    Otac francuske tragedije“, pisao drame

    Snaga volje i heroizma, snaga i sila sudbine, veličina duše i moralni integritet, sukob između emotivnog i moralno-religijskog shvatanja ljubavi

    Jedinstvo radnje

    Celovita radnja koja ostavlja gledaočevu svest smirenom

    U raspletu treba izbegavati jednostavan preokret u liku i deus ex machina

    Jedinstvo vremena

    Lako je kritičarima da budu strogi“


    Sukob starih i modernih (1683-1719)

    U Francuskoj, Engleskoj i Nemačkoj

    Pitanje uzora i ideala: da li su to isključivo „stari“ ili mogu biti i moderni


    Šarl Pero (1628-1703)

    Začetnik moderne evropske bajke

    Paralele između starih i modernih u 4 knjige → na strani modernih, vera u napredak u umetnosti jer kako napreduje civilizacija tako napreduje i književnost

    Protiv aristokratskog klasicizma, bori se za uvođenje tema iz svakodnevnog života

    Uspavana lepotica, Mačak u čizmama, Crvenkapa, Pepeljuga

    Sve se menja i razvija → ideja progresa

    U prirodi ne postoji lepota, već je lepota ljudska zamisao


    ROMANTIZAM

    Period borbe za nacionalno oslobođenje i nacionalni identitet. Doba buđenja nacionalne svesti, stvaranja nacionalnog jezika. Nastaje kao reakcija na dotad vladajuću misao, poetiku i stvaralačku praksu. Protiv idiopoklonstva i nekritičkog podražavanja antike, a zalaže se za narodno stvaralaštvo. Protiv normalističke etike, a pažnju poklanja pesnikovom stvaralačkom geniju. Protiv pravila i normi, a za slobodu stvaranja i mašte.


    REALIZAM

    Metod oblikovanja književnoumetničkog dela ≠ književna epoha

    Građanska klasa je postala svesna svog značaja u društvu

    Balzac Ljudska komedija (Čiča Gorio); prikaz odnosa u društvu


    Džordž Eliot (1819-1880)

    Pseudonim pod kojim je Engleskinja Meri En pisala svoja dela, kako bi lakše izgradila karijeru pisca.

    Stvari treba prikazati onakvima kakve jesu; Adam Bede (1859)


    Charles Augustin Sainte-Beuve (1804-1869)

    Uveo biografski metod, osnovno načelo: „Mogu uživati u samom delu, ali mi je teško da donosim sud nezavisno od čoveka“

    Kritika treba da bude što egzaktnija

    Bavi se autorovom biografijom, a samo delo nekad ostaje u drugom planu; osnovno pravilo kritike je objektivnost

    Biografski metod je uzrok, objašnjenje i širi kontekst književnosg dela u piščevoj biografiji, nastaje pod uticajem romantičarskih ideja (poezija → izraz ličnosti)

    Kauzalni pozitivizam

    Kasnije (u doba Frojda) zasnovan na psihoanalizi tj. kritika je usmerena na ličnost pisca

    Uveo pojam klasika; klasik je stari autor kanonizovan obožavanjem, zbog čega predstavlja autoritet


    Champfleury (1820-1889)

    Francuski kritičar; pseudonim za Jules François Felix Fleury-Husson

    Zbirka eseja Le réalisme (1857)

    Autor mora da se oslobodi pristrasnosti i ne sme poušavati da tvrdi bilo šta sa očiglednom namerom ili da dokaže neku vezu


    Flober (1821-1880)

    Isticao potrebu da autor bude što neprimetniji u svojim delima

    Autorova objektivnost ili nepristrasnost → impassibilité

    Autor u svom delu treba da bude Bog (da stoji pored, posmatra i secka nokte), dakle da ne osuđuje niti pravda svoje likove, da ih pusti da žive svoj život i da ostavi publici da sudi


    Emil Zola (1840-1902)

    Osnivač naturalizma. Počeo da piše kao romantičar, ali menja opredeljenje i u roman uvodi naučne metode, na koji način nastaje „eksperimentalni roman“. Glavna karakteristika ovakvog romana je da sagleda ličnost u mnoštvu različitih situacija. Stvorio je oko 1000 likova, ali mu je zamerano da nije dobro opisivao psihologiju likova.

    Umro je u svojoj kući gušeći se jer je dimnjak bio blokiran. Bio je upleten u aferu Drajfus (pisao pismo optužbe predsedniku Republike), zbog čega je bio u zatvoru godinu dana; smatra se da su protivnici Drajfusa namerno izazvali incident sa dimnjakom.

    Pripovedač treba da iščezne iz pripovetke

    Treba približiti književnost prirodnim naukama


    Ogist Kont (1798-1857)

    Francuski matematičar, filozof i mislilac, prvi put upotrebio reč sociologija. Osnivač pozitivizma, pravca koji uzima iskustvo kao glavni način spoznaje. Prvi primenio naučni metod za opisicanje društva. Zakon tri faze: teološka, metafizička i naučna. Smislio je reč altruizam.

    Empirijski i naučni pozitivizam; pozitivističke činjenice

    Pozitivizam u nauci o književnosti

    Smisao književnog dela se može objektivno utvrditi na temelju poznavanja

    Biografizam → Kafka


    Hippolyt Taine (1828-1893)

    Francuski književni kritičar i istoričar. Dao teoretsku podlogu za naturalistički pokret. Zagovornik sociološkog pozitivizma.

    Teoretičar i istoričar umetnosti

    Sistematskim sakupljanjem činjeničnih podataka na kraju moramo doći do neoborivih zaključaka

    Predgovor Istoriji engleske književnosti (1864); formulisao svoju književnu teoriju: rasa → fizionomija, specifičan duh ili genije nekog naroda; sredina → priroda koja okružuje čoveka; momenat → zbir rase i sredine, a nekad samo sredina u određeno vreme


    Gustav Lanson (1857-1934)

    Francuski književni kritičar i istoričar. Pokušao da spoji književnost i kulturu. Ideja književne sociologije → kompleksna formulacija veze između društvenih uticaja na autora, očekivanja čitalaca i samog teksta.

    Metode istorije književnosti“ (1910)

    Književnost su dela koja podstiču maštu, osećajnost i estetsku osetljivost čitalaca“ → nedostatak ove definicije je to što on podrazumeva samo vrhunska, tj. estetski najvrednija dela.


    Vilhelm Diltay (1833-1911)

    Nemački filozof, istoričar, sociolog i psiholog. Kontrast idealizmu (recimo racionalista)

    Larpurlartizam je estetička teorija formulisana u drugoj polovini 19.v, negira utilitaristička shvatanja umetnosti i književnosti zastupajući tezu da umetnost ne treba ničemu da služi osim lepoti, da je ona samoj sebi dovoljna.

    Théophile Gantier je izneo teoriju larpurlartizma u svom romanu Gospođica de Mopen. Postavke larpurlartizma: umetnost je nezainteresovana za sve što je oko i izvan nje, ne interesuju je društvena događanja tj. politika, moral, vaspitanje, socijalna pitanja; ne služi nikakvom korisnom cilju („Lepo ne može da služi ničemu, sve je ružno što je korisno“); pravoj umetnosti su strana snažna osećanja; impresija je u osnovi doživljaja lepote; ideal umetnosti je savršenstvo lepote.

    Edgar Alan Po, Šarl Bodler, Oskar Vajld.

    Utilitarizam je filozofsko i književnoteorijsko gledište da je svrha ljudskog rada korisnost i upotrebljivost.


  • Swap your papers